A parketta egy olyan padlóburkolat, ami sosem megy ki a divatból. Íme, pár tudnivaló róla.

A parketta

A parketta természetes hatású, nagyon otthonos hangulatot kölcsönöz, ráadásul a hőt is jól tartja. Egyrétegű vagy többrétegű tömörfa is lehet. Ez azt jelenti, hogy az egyrétegű teljes vastagságában tömörfából készül, a többrétegű esetében pedig minimum 2,5 mm vastag tömörfából készül a járóréteg, de van, hogy a többi réteg alapanyagául is ez szolgál. Az elemek összeillesztése csappal és horonnyal valósul meg.

A parketta típusai

A parketta több típusa közül is válogathatunk, ilyen a csaphornyos parketta, a svédpadló, a lamella parketta, az ipari parketta, a bütü parketta, a mozaikparketta, az intarzia parketta és a hajópadló. Ezen egyrétegű parketták esetében a parkettaelem teljes keresztmetszetében egy anyagból készül. A többrétegű parketta esetében a szomszédosan egymásra merőleges szálirány adja a parketta rétegeit.

A parketta karbantartása

A felületkezelt készparketta lerakás után azonnal használható. Az egyrétegű parkettákat a helyszínen tudják felületkezelni, azaz lelakkozni, előtte pedig lecsiszolni. A két- vagy háromrétegű parketta készparkettának számít.

A parketta lerakása és rögzítése

A parketta többféleképpen rögzíthető és lerakható. A szegezés egy régi módszer, de van, aki ma is használja csaphornyos parkettához vagy svédpadlóhoz. A svédpadlón kívül az egyrétegű és kétrétegű parkettákat ragasztással rögzítik. A szalagparkettákat, azaz a háromrétegű parkettákat úsztatott fektetéssel rakják le. Az elemeket egymáshoz ragasztással vagy speciális csapkialakítással rögzítik egymáshoz. A legújabb fektetései módszer során pedig rugókkal támasztják ki a falhoz a padozatot.