Időtálló, jó minőségű és szép: három szó, mellyel a svédpadló körbeírható. Nem véletlenül ennyire népszerű ez a padlóburkolat fajta, hiszen ezen valódi fából készült padlók gyönyörű látványt tudnak otthonunkba nyújtani.

Svédpadló és hajópadló: mi a különbség?

Gyakori hiba, hogy a svédpadlót összetévesztik a hajópadlóval, pedig a köztük levő különbség igazán mérvadó. A hajópadló ugyanis hosszanti szálirányú parketta ugyan úgy, mint a svédpadló, azonban a különbség az, hogy utóbbi keményfából készül. Svédpadlók különböző szélességben, vastagságban, anyagban léteznek, melyek milyensége gyártótól függ. De minden svédpadlóra elmondható, hogy felületük lehet nem csak olajozott, de lakkozott is, azon belül pedig matt, fényes, illetve selyemfényű egyaránt. A svédpadló több tucat színben és strukturáltságban kapható, emellett nagy előnye még, hogy padlófűtés fölé is rakható.

Svédpadló lerakásának feltételei

A svédpadló gyönyörű hatást kelt, és meglehetősen időtálló, hiszen kopásgátló felülettel rendelkezik. Lerakásánál figyelni kell arra, hogy egyenletes, sima felületre kerüljön, ennek érdekében a szakemberek melegburkolati aljzatkiegyenlítőt szoktak használni, és egy erre a burkolatra kialakított, szupererős, speciális ragasztót, hiszen a keményfában – még ha viccesen hangzik is – nagy a feszültség. Svédpadló vásárlása során érdemes megtekinteni a vásárolni kívánt terméket természetes fénynél, hiszen a színe nem mindegy, hogyan fog mutatni otthonában akkor, ha besüt rá a nap.

A svédpadló lerakásának folyamata

A svédpadlókról tudni kell még, hogy ezen tömör, nagyméretű fapadlók vastagsága és szélessége állandó, de hosszúsága változó. Ez konkrétan azt jelenti, hogyha megvásároljuk a svédpadlónkat, akkor a csomag kinyitása után több hosszúságú padlóburkolat tárul majd a szemünk elé, de ettől nem kell megijedni. A svédpadló egyedi megjelenése pont abból adódik, hogy ezen elemeknek a hossza változatos, így felrakásuk után egy nagyon különleges, mégis esztétikus padlóburkolattal leszünk gazdagabbak. A svédpadlókon laikus szemmel is látható, hogy az alján bemarások vannak, nem véletlenül. Így ugyanis nagyobb felületeken is stabilan lehet rögzíteni az aljzathoz, ezzel segítve ezen padlóburkolat időtállóságát és tartósságát.

A svédpadló felületének kezelése 

Mivel minden egyes svédpadló anyaga meglehetősen vastag, teljesen egyedi felületkezelésre van szükségünk akkor, ha ezen padlóburkolatok minőségét meg szeretnénk tartani. Ha még egyedibbé szeretnénk tenni svédpadlónk megjelenését, akkor döngölt, gyalult, baltanyomos, kefélt vagy vésett struktúra kialakítását is választhatjuk. A svédpadló leggyakoribb felületkezelése az olajozás, és ha esetleges sérülést vélünk felfedezni a svédpadló burkolatunkon, akkor rendelkezésre áll számunkra a csiszolásos megoldás, mellyel akár évtizedeken át sérülésmentesen ékesítheti otthonunkat ez a gyönyörű, egyedi padlóburkolat.