A laminált padló és a vinyl padló sokban különbözik, ám mégsem mindegy, hogy melyiket választja otthonába. Cikkünkben segítünk a választásban:

A laminált padló és a vinyl padló elhelyezkedése

Mint említettük, a laminált padló és a vinyl padló között meglehetősen nagy átfedés van, így jogosan merül fel a kérdés azok között, akik éppen padlóburkolás előtt állnak, hogy melyik szobába mégis melyik burkolat típust válasszuk? Az első legfontosabb szempont padlóburkolat kiválasztása előtt, hogy átgondoljuk, milyen életmódot élünk abba a helyiségbe, ahova a laminált vagy a vinyl padlót szeretnénk. Ilyen szempont lehet például, hogy van-e háziállat, avagy kisgyerek a háztartásban, hiszen például egy idős házaspárnak nincs szüksége olyan padlóburkolatra, mint egy több gyermekes családnak. Hasonló szempont még, hogy melyik helységbe fog kerülni a laminált padló, avagy a vinyl padló? A konyhába vagy nappaliba, melyeket nem árt strapabíró felülettel ellátni, vagy az előszobába, ahol szinte alig tartózkodunk?

A laminált padló és a vinyl padló rokoni szálai

A laminált padló és a vinyl padló mondhatni tényleg rokonok, hiszen sok hasonló tulajdonságuk van. Kinézetre mindkét padlóburkolat típus rendelkezik kő és fa hatású dizájnokkal is, így mindenki megtalálhatja mindkettő közül a számára legmegfelelőbb stílust. Ha a paneleket vesszük alapul, akkor mindkét burkolattípus sokféle panelmérettel rendelkezik, melyek közül választhatunk hosszú vagy normál, illetve kőburkolatra hajazó kinézetűt is. A laminált padló klikkrendszerrel és ragasztással is telepíthető, akárcsak rokona a vinyl padló, strapabíróság tekintetében pedig elmondható, hogy mindkét padlóburkolat típust kemény fából faragták, és jól bírják a gyűrődést.

Laminált padló helyett akkor vinyl padló?

Aki valaha felújított már lakást, az tudja, hogy a padlóburkolás nem kevés kosszal, porral és takarítási munkálatokkal jár. Ez sajnos egy meglehetősen nagy hátrány, ezért ebben az esetben a laminált padló helyett jobb választás a vinyl padló, mely egyik előnye, hogy például felújítás esetén korábbi padlóburkolatra is lerakható azért, mert felépítése meglehetősen vékony. Nem kell feltörni a követ, és nem kell az ajtókból vágni akkor, ha vinyl padlót választunk lakásfelújításunk során, mely valljuk be, nem elenyésző tényező. Akárcsak vízálló tulajdonsága, mely úgy, mint néhány laminált padlóról, a vinyl padlóról is elmondható, hogy bátran lerakható fürdőszobába is, hiszen mindketten megbízhatóan állják ebben az esetben nemcsak a sarat, de a vizet is!

Hang és hő: laminált padló vagy vinyl padló?

A strapabíróság témáját körbejártuk, mely alapján megállapítható, hogy a vinyl padló strapabíróbb, mint testvére, a laminált padló. Padlóburkolat választása esetén azonban érdemes megvizsgálnunk a hőállóság kérdését is, hiszen például egy télikertben, ahova gyakran erősen süt be a nap, nagyon nem mindegy, hogy milyen padlót választunk. Hőtűrés szempontjából a vinyl padló itt is jobban teljesít, hiszen a tűző nap sem fakítja strapabíró felületét. Hang tekintetében azt kijelenthetjük, hogy a laminált padló hangosabb a sima fapadlóhoz képest, ami annyit tesz, hogy a léptek zaja a laminált padló felépítése miatt kongó hatást nyújtanak akkor, ha nem gondoskodunk lefektetése előtt a kiegyenlített aljzatról és a lépészajcsökkentő alátétről.