A laminált padló egy méltán kedvelt padlóburkolat fajta, egy kis odafigyeléssel pedig garantáltan hosszú éveken át fogja ékesíteni otthonunkat. Cikkünkben bemutatjuk, hogyan tisztítható a laminált padló:

A laminált padló „micellás vize”

A laminált padlók meglehetősen sokszínűek, a világos vagy a dombornyomott laminált padlók pedig meglehetősen nagy fejtörést okoznak akkor, mikor tisztántartásukra kerül sor. Vannak olyan laminált padlók, melyek speciális anyaggal vannak bevonva, melyet úgynevezett ABC (Anti Bacterial Coating) bevonatnak neveznek: ez gátolja a baktériumok elszaporodását egyes laminált padlókon, ezzel tisztább környezetet teremtve. A laminált padlók közül tényleg van, mely nem igényel különösebb odafigyelést, ám a padlótisztítás igenis fontos minden egyes padlóburkolat esetében, főleg a világos vagy dombornyomott laminált padló esetén. A mindennapos foltokat, mint kávé, ételmaradék, elég nedves ruhával vagy ronggyal feltörölni, ám a laminált padló tisztítása és ápolása azért nem ennyire egyszerű.

Laminált padló tisztítása szennyezett területeken

Otthonunknak mindig vannak olyan részei, melyeket erősebb szennyezés ér, mindezt jóval gyakrabban. Ilyen helység például az előszoba, vagy teraszajtó előtti terület. A laminált padló ezeknél a helyeknél meghálálja, ha porvédő szőnyeggel terítik le, mert az megakadályozza a laminált padló idő előtti elkopását. A laminált padló időtállósága megőrizhető akkor, ha bútoraink lábára csúszásmentes anyagokat teszünk azért, hogy azok mozgatásakor ne karcolódjon a laminált padló felülete. Utóbbira érdemes nagyobb figyelmet fordítani, hiszen karc okozta károk bekövetkeztekor a gyártói garancia nem szokott minden esetben érvényesnek bizonyulni.

Álló nedvesség: a laminált padló mumusa

A laminált padló önmagában egy strapabíró, jó teherbírású padlóburkolat, ám mint mindennek és mindenkinek, neki is van gyengepontja, mely nem más, mint az álló, pangó víz. Ez ugyanis aljasan beszivárgok a laminált padló belsejébe, melyet a padló felszív, és ettől bedagad. Ennek elkerülése érdekében tehát minden esetben kerülni kell nem csak az álló vizet, de a túlzott nedvességet is. Értve itt a virágcserepek, vázák, illetve csapok környékét is. Ebből kifolyólag a laminált padlót tisztítani sem szabad túlzottan nedves eszközzel, így felmosáskor, foltok eltávolításakor ügyelni kell arra, hogy a padlón ne maradjon sok vízmaradvány, nehogy azzal megszívja magát. Figyeljünk nagyon arra is, hogy nagy esőzéskor az ablak ne maradjon nyitva, így megelőzve a laminált padló eláztatását, illetve arra is, hogy a virágcserepekből ne csorduljon túl a víz akkor, ha azok laminált padlóra vannak helyezve.

A laminált padló allergiája

Laminált padló tisztítása során felmosószert bátran lehet használni, természetesen csak akkor, ha nem bő vízzel történik a takarítási folyamat. Azonban a bő víz mellett nem szabad használni se viaszt, se olyan ápolószert, mely olajat tartalmaz, ezek a szerek ugyanis nem tudnak megszáradni illetőleg felszívódni a laminált padló felületén úgy, mint egy vízbázisú padlóápoló. Ennek pedig az lesz a következménye, hogy ezek az ápolószerek olyan réteget fognak képezni a laminált padló felületén, melyek mágnesként vonzzák majd a szennyeződéseket. Laminált padló tisztítása és ápolása után mindig győződjünk meg arról is, hogy a padló felületén ne maradjon tisztítószer maradvány sem, ennek elkerülésére inkább törlőkendőt, nedves ruhát, felmosót és porszívót alkalmazzunk akkor, ha laminált padló tisztításra adjuk a fejünket otthonunkban.